Zdobywanie certyfikatów międzynarodowych wśród młodzieży stało się już normą. Zresztą mówi się, że młody człowiek, który wyrusza w świat (na studia) powinien posiadać prawo jazdy i choć jeden certyfikat językowy – Cambridge First, Cambridge Advanced lub inny liczący się dla przyszłych pracodawców. 

O czym dowiesz się z artykułu:

– Kiedy dzieci powinny zacząć naukę języka angielskiego?
– Jakie egzaminy międzynarodowe wybrać dla dzieci?
– Jak egzamin może pozytywnie wpłynąć na dziecko?


Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy trwa najczęściej 30 godzin wykładów i 30 godzin zajęć praktycznych to przygotowanie do pierwszego liczącego się egzaminu językowego zajmuje 700-800 godzin efektywnej i do tego rozłożonej na kilka lat nauki.

Łatwo obliczyć w jakim wieku powinniśmy zacząć kształcić dziecko, aby jako osoba już dorosła posiadało dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. 

Każdy rodzic, który przeszedł z dzieckiem tę wieloletnią drogę do zdobycia liczącego się certyfikatu potwierdzi, że była to droga kręta i wyboista. Bo przecież po drodze był trudny okres dojrzewania i buntu, pierwsze zauroczenia i miłości, różne sukcesy i drobne niepowodzenia, a w tle przez cały czas nauka języka obcego na coraz wyższym poziomie. 

Co zrobić, aby nasze dziecko samo chciało osiągać coraz wyższe kwalifikacje? 

Odpowiedzią mogą być międzynarodowe testy YLE dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Podchodzenie do egzaminu w tak młodym wieku ma bardzo ważny aspekt psychologiczny: egzaminy pozwalają dzieciom w przyjazny i łagodny sposób zdobyć pozytywne doświadczenia wyniesione z pierwszych kontaktów z egzaminami. Odczarowują złe skojarzenie ze słowem “egzamin”, które może budzić lęk. Testy przebiegają bezstresowo i mają m. in. formę przyjaznej rozmowy z egzaminatorem, rysowanie, bądź kolorowanie.

Ponadto motywują, wzmacniają wiarę dziecka w siebie, i przyczyniają się do edukacyjnych sukcesów w przyszłości i zdawania coraz trudniejszych egzaminów.

Testy takie dają informację zwrotną, ponieważ kończą się zawsze pozytywnym rezultatem, który pozwala rodzicom i nauczycielom ocenić poczynione przez dziecko postępy i stopień przygotowania do nauki na kolejnym poziomie.

Setki tysięcy dzieci na całym świecie przystępują do egzaminów angielskich Cambridge English: Young Learners, znanych również jako Cambridge Young Learners English (YLE).

Wszyscy zdający na całym świecie są egzaminowani według tych samych zasad i dostają takie same certyfikaty Cambridge ESOL.

Testy YLE dostępne są na trzech poziomach trudności (Starters, Movers and Flyers).

Każde dziecko, które podchodzi do testu YLE dostaje certyfikat. Z każdej z trzech części testu: słuchania, pisania i czytania oraz mówienia można uzyskać maksymalnie 5 tarcz, razem 15. Wynik pokazuje wyraźnie jakie dziecko robi postępy w nauce języka. Certyfikat jest także motywacją do dalszej pracy nad angielskim.

Obecnie, aby egzamin mógł zostać przeprowadzony w szkole, w której dzieci uczą się języka angielskiego należy spełnić minimum ilościowe – minimum 15 osób na jeden poziom.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.